Küresel Değişikliklerin Etkilerinin Azaltılması Ve Adaptasyonu İçin Karadeniz Bölgesel Ortak Araştırma Merkezi (MAREAS)

PROJE ADI :

Küresel Değişikliklerin Etkilerinin Azaltılması Ve Adaptasyonu İçin Karadeniz Bölgesel Ortak Araştırma Merkezi (MAREAS) 

DESTEKLEYEN :

Avrupa Komisyonu, 2007-2013 Karadeniz Ortak İşlevsel Programı, Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği, IPA fonu

SÜRE : 28.04.2012 - 28.04.2014
PROJENİN AMAÇLARI :

Karadeniz bölgesindeki küresel iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerini hafifletmeye yönelik girişim ve eylemlerde bulunmak ve yapılacak uygulamalarla ilgili stratejiler saptamak.

Küresel iklim değişikliklerinin değerlendirilmesine ve farkındalığının yaygınlaştırılmasına yönelik ulusal platformlarda araştırma çabalarının koordinasyonunu sağlamak ve bölgesel bir merkez kurmak.

Projeye katılan Karadeniz ülkeleri ile birlikte bu merkezin koordinasyonunu sağlamak ve merkezde üretilen verileri kullanarak küresel iklim değişikliklerine uyum sağlama politikalarına ve stratejilerine destek vermek.

Projenin Kapsamı: TÜBİTAK MAM Yer Deniz Bilimleri Enstitüsü Karadeniz kıyı ülkelerindeki küresel iklim değişikliklerinin değerlendirilmesi ve uyarlanması konusunda Türkiye’de (yaklaşık 40 kişinin katılacağı) bir çalıştay düzenleyecektir. Ayrıca, projedeki yeni gelişmeleri yerel ve bölgesel gazetelerde tanıtarak, proje aktivitelerinin görülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Bundan başka, küresel iklim değişikliği konusundaki yanlış anlamaları ortadan kaldırmak amacıyla web sitesi oluşturacak ve periyodik yayınlar yapacaktır.

PROJENİN SONUÇLARI :

 

-A +A