TÜBİTAK MAM’ın Test ve Analiz Hizmet Verdiği 24.Ülke Rusya Federasyonu Oldu

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Rusya Federasyonu'ndan gelen talep ile yurtdışına sunduğu hizmet portföyünü genişletti. Rusya tıbbi cihaz ve malzeme sektöründen ISO 10993 uluslararası standart test protokolüne göre yapılan “sitotosisite, iritasyon, sensitizasyon” testleri için talep alındı. Yine Rusya havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir özel şirketten “jet yakıtı” analizi konusunda talep alındı. Böylelikle TÜBİTAK MAM tarafından test ve analiz hizmeti verilen ülke sayısı 4 kıtada 24’e ulaşmış oldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, stratejik vizyonlarını ‘dünya lideri Ar-Ge merkezi olmak’ olarak belirlediklerini, gelişmiş cihaz ve ekipman altyapısı ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu özel nitelikli test ve analizleri gerçekleştirerek yurtdışına döviz ve bilgi akışının önlenmesini amaç edindiklerini vurguladı. Doç. Dr. Murat Makaracı, Merkez'in uluslararası bilinirliğinin artırılması sonucu 2015 yılından itibaren Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’dan test ve analiz talepleri geldiğini belirtti.

TÜBİTAK MAM, bünyesindeki farklı uzmanlıklara sahip 7 Enstitüsü ile 1.200 farklı analiz türünde test hizmeti sunuyor. Merkez'in güncel uluslararası portföyüne http://mam.tubitak.gov.tr/tr/icerik/guncel-test-analiz-portfoyuinternet adresinden ulaşılabilir.

Fotoğraflar

03.03.2018
-A +A