TÜBİTAK MAM YDBE Japon Üniversiteleri ile Ortak Projeler Geliştirecek

Son yıllarda hızlandırıcı teknolojileri ve Hızlandırılmış Kütle Spektrometresi (AMS) konularında dünyada önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu konuda TÜBİTAK MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal 1 MV Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi Laboratuvarı Projesi son aşamaya gelmiştir. 

28 Eylül 2015 tarihinde Yer ve Deniz Bilimleri Enstitü Müdürü Prof.Dr. Abdullah Karaman’ın açılış konuşması ile başlayan seminer dizisinde, proje yürütücüsü Dr. Turhan Doğan tarafından proje kapsamında yapılan çalışmalar ve ülkemize kazandıracağı imkânlar tanıtılarak bu altyapı sayesinde gerçekleşebilecek projeler hakkında bilgi verilmiştir. 

Seminer kapsamında Japonya’da alanlarında önde gelen AMS Laboratuvarı yöneticileri ve araştırmacıları da sunum yapmışlardır. Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hiroyuki Matsuzaki ve Yasuto Miyake “Hızlandırılmış Kütle Spektrometresi (AMS) Nükleer Santraller ve Nükleer Santraller Sızıntılarının (Fukushima Örneği ) İyot izotopları ile Araştırmaları” ve Tsukuba Üniversitesi’nden Doç.Dr. Sasa Kimikazu “Tsukuba Üniversitesi 6 MV Hızlandırılmış Kütle Spektrometresi (AMS) Tesisinin Tanıtımı” konularında sunumlar yapmışlardır. 
Seminerler öncesinde Japonya heyeti ile Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü AMS Laboratuvarı yetkilileri arasında yapılan toplantılarda yakın zamanda hayata geçirilebilecek işbirliği imkânları ve ortak proje geliştirilmesi değerlendirilmiştir.

Fotoğraflar

15.10.2015
-A +A