TÜBİTAK MAM “39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu”na katıldı

Sempozyum 22-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleşti.

TÜBİTAK MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Ulusal 1 MV Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi Laboratuvarı ve Endüstriyel Hizmetler Birimi yetkilileri, 39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nda 22-24 Mayıs 2017 tarihleri arasında yer aldı.

Bursa’da gerçekleşen etkinlikte ülkemiz ve bölgemiz için bir ilk olarak kurulan Karbon-14 analiz laboratuvarının tanıtımı yapıldı. Fuar alanındaki tanıtım standında ülkemizdeki arkeolojik kazıların başkanları ile birebir görüşmeler gerçekleştirilerek, kurulan laboratuvar altyapısı ile Karbon 14 tarihlendirme konusunda sunulmakta olan hizmetler ve süreçler ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca; etkinlik kapsamında, dendrokronoloji alanında dünyanın en etkili araştırmacılarından Prof. Peter Kuniholm’den ülkemizdeki çalışmaları konusunda detaylı bilgilendirme alındı. Bunun yanında, Karbon 14 ile tarihlendirme konusunda tanınırlığı yüksek kuruluşlardan A.B.D. Arizona Üniversitesi AMS Laboratuvarı Yöneticisi Dr. Greg Hodgins ile sempozyum sonrası yapılan görüşmelerde Merkezimiz ile ortak çalışma alanları değerlendirildi.

05.06.2017
-A +A