TPAO’nun Ar-Ge Merkezi Olmak İstiyoruz

TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, TPAO Genel Müdür Vekili Edip Müyesseroğlu ve TPIC Genel Müdür Yardımcısı İlhan Demir’in Başkanlıklarında ülkemizin sondaj sistemleri alanındaki teknoloji ihtiyacını gidermek amacıyla en son teknoloji olarak gösterilen Yatay Sondaj Teknolojisi hakkında toplantıya katılım sağladılar.

TÜBİTAK MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Yöneticileri, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeleri, TPAO ve TPIC Genel Müdür Yardımcılarının da katılım sağladığı toplantıda, yeraltı kaynaklarımızın verimli aranması ve işletilebilmesi için sondaj hizmetlerinin yerlileştirilmesinin gerekli olduğu vurgulandı. TÜBİTAK MAM olarak sondaj teknolojileri ve alt sistemleri üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Son yıllarda kullanımı giderek artan ve ülkemizin tümüyle dışa bağımlı olduğu Yatay Sondaj Teknolojisinin milli imkânlarla uygulanmaya başlanmasının kaya gazı, petrol, kömür ve jeotermal sondajları alanında Ekonomimize yüksek maliyet tasarrufu sağlayacağı vurgulandı. TPAO’ya yerlileştirme çalışmalarında yüksek teknoloji alt yapımız ve yenilikçi yaklaşımlarımızla TÜBİTAK MAM olarak her zaman destek vermeye hazır olduğumuz belirtildi.

07.05.2018
-A +A