1MV Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi (AMS) Çalıştayı yapıldı

Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsünde kurulan AMS (Accelerator Mass Spectrometry) Laboratuvarının numune kabul ve yasal prosedürlerin görüşüldüğü çalıştay yapıldı.

Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsünde kurulan AMS (Accelerator Mass Spectrometry) Laboratuvarının numune kabul ve yasal prosedürlerinin görüşüldüğü çalıştay 01 Haziran 2016 tarihinde yapıldı.

Çalıştaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Daire Başkanlığı Laboratuvar Müdürlükleri Birim Sorumlusu Bülent GÖNÜLTAŞ, İstanbul, Ankara, Kocaeli Müze Müdürleri, Gazi, Koç, Boğaziçi ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye Atom Enerji Kurumu Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nden gelen yetkililer ile TÜBİTAK MAM’dan ilgili Enstitü/Birim çalışanları katıldı.

Strateji ve Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat MAKARACI tarafından açılış konuşması ile başlayan çalıştayda, C14 yaş tayin analizinin ülkemiz ve bölge için önemi vurgulandı.

Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah KARAMAN tarafından, örneklerin kabulünde ve testin yapılmasında uyulması gereken yasal mevzuatlar, sorumluluklar, prosedürler vb. konuların belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Çalıştay sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ikili işbirliği protokolü yapılmasına karar verildi.

Çalıştayın ardından program, AMS (Accelerator Mass Spectrometry) laboratuvarının gezilmesi tamamlandı.

Fotoğraflar

03.06.2016
-A +A